Radau nemažai viešų duomenų apie Lietuvoje registruotas įmones Registrų centre ir Lietuvos atvirų duomenų portale, pasidarė įdomu paanalizuoti. Taigi pasiruošiau Knime workflow ir sujungiau visus available duomenis į analizei tinkamą data-set’ą:

Knime workflow duomenų apjungimui

Svarbus disclaimer. Tolimesnė analizė susitelks tik įmones, kurios yra pateikusios 2021 finansines ataskaitas (nebent nurodyta kitaip). Lietuvoje yra registruota ~204 000 veikiančių juridinių asmenų, tik kiek daugiau nei pusė jų (106 000) yra pateikę finansines ataskaitas. Likęs 100 000 arba nevykdė aktyvios veiklos, arba neprivalo teikti finansinių ataskaitų arba dėl kitų priežasčių nėra pateikę ataskaitų registrų centrui.

Kitas svarbus aspektas – visa informacija yra pateikia juridinio asmens lygmeniu, verslo ryšiai gali būti sudėtingi: vienas „praktinis” verslo subjektas gali turėti daug „teorinių” verslo subjektų, mano žiniomis, viešai „verslo giminystės” duomenys nėra pasiekiami (jeigu žinote – pasidalinkite komentaruose).

Juridinio asmens forma. Čia nieko nenustebinsiu, bet populiausia juridinė forma UAB (66%), toliau rikiuojasi MB (19%), Asociacija (8%), ir VĮ (5%), tada turime dar 11 juridinių formų, kurios kartu sudaro 2% visų įmonių pateikusių finansinius duomenis.

Kiek kitaip paveikslas atrodo, jeigu žiūrėtume kaip pasiskirsto juridinė forma pagal pajamas:

Visi UAB kartu generuoja 101 mlrd. EUR pajamų, turime 188 AB, kurios generuoja 11 mlrd. EUR pajamų, visos likusios 37 tūkst. įmonių generuoja tik 4 mlrd. EUR pajamų. Vidutinės vieno UAB pajamos 1.4 mln. EUR, vidutinės AB pajamos 57 mln. EUR. kai tuo tarpu vidutinės MB pajamos tik 90 tūkst. EUR.

Kita ne ypatingai įdomi dimensija – įmonės sektorius. Čia man įdomiausias faktas, kad užsienio subjektų kontroliuojamų įmonių yra nedaug, bet jos generuoja daug daugiau pajamų negu vietinės įmonės. Pvz. Vid. paprasta ne finansų bendrovė generuoja 0,9 mln. metinių pajamų, bet tokia pat kontroliuojama iš užsienio generuoja 6,4 mln. EUR pajamų. Ta pati tendencija ir kituose sektoriuose.

Įdomi statistika pagal įmonės amžių. Kuo įmonė veikia daugiau metų – tuo tikėtina ji bus didesnė. O Norint pasiekti 1 mln. EUR pajamų reikia vidutiniškai 8-9 metų.

Pažiūrėkime, kaip įmonės atrodo pagal veiklos sritį (pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius v2):

Marža: Pelnas/Pajamos; ROE: Pelnas/Nuosavas kapitalas; Augimas: pajamų pokytis 2021 vs 2020

Ketvirtadalis visų įmonių verčiasi prekyba ir prekyba generuoja 40% visų pajamų, bet pelningumo marža šiame sektoriuje tik 4%. Beveik trečdalį viso pelno generuoja apdirbamoji gamyba, o pelningiausia (maržos prasme) sritis – finansinė ir draudimo veikla – pelnas viršija pajamas. Pagal nuosavo kapitalo grąžą geriausios sritys gamyba ir meninė, pramoginė ir poilsio veikla ~ 37% ROE.

Nustebino, kad 2021 vs 2020 didelis augimas buvo matomas beveik visose srityse. Daugiausiai pagal pajamas augo finansų ir draudimo veikla (63%), Administracinė ir aptarnavimo veikla (60%) ir gamyba (46%). Mažėjo tik meninė, pramoginė ir poilsio organizavimo veikla.

Augimą skaičiuoju lygindamas tik įmones kurios pateikusios duomenis už 2021 ir 2020 metus.

Net jei žiūrėtume vienu lygiu giliau, labai sunku rasti verslo sričių, kur pajamos būtų mažėję:

Pabaigai keletas TOP’ų

Duomenys originalūs. Taip kaip paimta iš Registrų centro pateiktų failų. Duomenų kokybė kelia rimtų klausimų – ar tikrai UAB PUORIŲ MEDIENA uždirbo 1,5 mlrd. EUR, MB Matučiukai uždirbo 200 mln. EUR pelno? Bet palieku, taip kaip pateikta RC.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *